Особливості процесів регенерації організму людини


 Предмет Біологія і екологія, 10 клас

Група _________________

Дата __________________

 

Тема 4: Репродукція та розвиток

Тема уроку: Особливості процесів регенерації організму людини.

 

Мета:

 освітня: систематизувати знання про процеси регенерації; сформувати уявлення про види регенерації; проаналізувати чинники, які впливають на процеси регенерації в організмі людини;

 розвивальна: розвивати критичне мислення, вміння порівнювати види регенерації та формувати висновки;

 виховна: усвідомлювати перспективи вивчення процесів відновлення.

Обладнання і матеріали: таблиці, що ілюструють різні види регенерації.

Тип заняття: комбінований.

Організація онлайн-навчання: онлайн-вправа, відеопрезентація

Базові поняття і терміни: регенерація, фізіологічна регенерація, репаративна регенерація.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою; уміння аналізувати, формулювати висновки; навчання впродовж життя; наукове розуміння природи; знання та розуміння фундаментальних принципів біології.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти:

Знаннєвий компонент: з’ясувати особливості регенерації різних організмів; ознайомитися з видами регенерації; одержати інформацію про  чинники, які впливають на регенерацію в організмі людини.

Діяльнісний компонент: оперувати поняттям регенерація; формулювати  висновки  про загальні й відмінні особливості фізіологічної та репаративної регенерації.

Ціннісний компонент: усвідомлювати регенерацію, як фундаментальну властивість усіх організмів.

 

Підручник:

В.І. Соболь. Біологія: підручник для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2018. – 272 с.: іл.

https://uahistory.co/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-10-class-2018-standard-level/58.php


 

Хід уроку

І. Організаційний етап.

 





ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка виконання домашнього завдання

Таблиця. ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФОРМ РОЗМНОЖЕННЯ ОРГАНІЗМІВ

Ознака

Нестатеве розмноження

Статеве розмноження

Поділ клітин

Участь клітин

Набір хромосом у клітинах

Джерело мінливості

Участь батьківських особин

Ідентичність нащадків

Основні способи розмноження

Біологічне значення

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

3.1.«Поміркуйте»

Губки за своєю здатністю до регенерації перевершують усі відомі багатоклітинні тваринні організми. Проведені досліди показали, що навіть протерті крізь сито окремі клітини губок здатні у воді збиратися в скупчення й утворювати повноцінні особини. Яка властивість живого є основою цієї здатності?



3.2.Оголошення теми та мети уроку

Тема нашого уроку : Особливості процесів регенерації організму людини.

Мета уроку: визначити особливості регенерації живих оргпнізмів.

ІV. Вивчення нового матеріалу

4.1.Які механізми регенерації? (робота з термінами)

РЕГЕНЕРАЦІЯ (від лат. regeneration — відновлення) — це процеси відновлення організмом утрачених або пошкоджених частин, а також відтворення цілісного організму з певної його частини. Термін «регенерація» запропонував у 1712 р. французький учений Р. Реомюр (1683—1757), який вивчав регенерацію кінцівок річкового рака.

4.2.Рівні організації живого та регенерація (міні-лекція)

Регенерація є загальнобіологічним явищем і відбувається на усіх рівнях організації живих істот в усіх організмів. На молекулярному рівні відбуваються відновлення молекул, синтез регуляторних білків (наприклад, кейлонів, що гальмують мітоз), діяльність генів регенерації тощо (наприклад, у відновленні хвоста у ящірки задіяно 326 генів). На клітинному рівні здійснюється регенерація внутрішньоклітинної та клітинної форми. Для внутрішньоклітинної регенерації характерним є відновлення частин клітини, органел або їхніх компонентів, збільшення кількості клітин або їх розмірів.

Клітинна регенерація, тобто відновлення втрачених або пошкоджених клітин, здійснюється завдяки мітозу і амітозу. При цьому найчастіше замінюються клітини тіла (наприклад, за участі проміжних клітин у губок й кишковопорожнинних), клітини пошкодженої тканини чи органа (наприклад, за участі стовбурових клітин) або стимулюється поділ клітин, що збереглися (наприклад, за участі чинників росту).

На тканинному рівні регенерація властива тканинам усіх типів, але найвища здатність до самооновлення притаманна у рослин твірним тканинам, у тварин — епітеліальним і сполучним. У випадку повної регенерації відбувається відновлення тканини, подібної до втраченої (наприклад, регенерація слизової оболонки кишечнику), а у випадку неповної регенерації — на місці пошкодженої тканини утворюється інша (наприклад, у разі пошкодження епідермісу шкіри формується сполучнотканинний рубець).

На рівні органів здатність до регенерації не зникла, а набула форми (внутрішньоклітинної або клітинної), що відповідає їхній спеціалізації. Отже, всі тканини й органи мають здатність до регенерації, різними є лише її форми.

На організмовому рівні регенерація, наприклад, є основою їхнього нестатевого розмноження. Так, у бегоній з листкового живця формується цілісний організм.

Висновок: Отже, здатність до регенерації є фундаментальною властивістю усіх організмів і відбувається на всіх рівнях їхньої організації та всіх етапах їхнього розвитку — від зародків до найстаріших представників популяції.

4.3. Які види та значення регенерації?

(Самостійна робота з таблицею. Ознайомтесь з відеопрезентацію з 5.36хв. до 8 хв. за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=xLwIioujHcI  )

Порівняйте види регенерації і сформулюйте висновок про загальні й відмінні особливості.

Таблиця. ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ РЕГЕНЕРАЦІЇ

Ознака

Фізіологічна регенерація

Репаративна регенерація

Визначення

Значення

Інтенсивність

Приклади

4.4. Які чинники впливають на процеси регенерації в організмі людини?

Самостійна робота.

Завдання 2. Ознайомтесь з матеріалом § 54 (підручник, стор.215), створіть ментальну карту на тему «Чинники, які впливають на регенерацію в організмі людини»

 

Можливості застосування регенерації для лікування людини вивчає регенеративна медицина. Найбільш вагомих результатів досягнуто в стоматології, лікування облисіння, очних, нервових, серцево-судинних хвороб.

V. Динамічна пауза

«Вуха»

Хід вправи: для виконання цієї вправи потрібно | сісти на край стільця. За сигналом діти нахиляють голови до плечей, по черзі зліва направо і справа наліво. Нахили виконуються сильно і різко, так, щоб у кожному нахилі дістати вухом до плеча. Вправа виконується 20 секунд.

У цій вправі розігріваються вуха, а через нерво­ві закінчення у вушних раковинах збуджується і весь організм. Крім того, розробляється актив­ність шийних хребців.

 

VІ. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь здобувачів освіти

6.1. Завдання 3. Виконайте онлайн-тест ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСІВ РЕГЕНЕРАЦІЇ ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ

Посилання для вчителів:

https://naurok.com.ua/test/osoblivosti-procesiv-regeneraci-organizmu-lyudini-254097.html

Посилання для здобувачів освіти:

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3346206

або використайте код доступу 3346206

відкривши посилання   join.naurok.ua

 

VІІ. Домашнє завдання

  Ознайомитися з матеріалом § 54;

  Усно відповісти на запитання № 1,9  (стор.214);

  Доопрацювати таблицю в зошиті «ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ РЕГЕНЕРАЦІЇ»  

  Питання для обговорення: Чому, на вашу думку, наслідки інсульту у 8-місячної дитини можуть зникнути повністю через 3 місяці, а у 80-річної людини – призвести до смерті?

  Переглянути відео за посиланнями:

­   10 клас. Біологія. Особливості процесів регенерації організму людини (Тиж.5:ВТ) MON UKRAINE: https://www.youtube.com/watch?v=1Nf8xR2KovE

­   Регенерація органів і тканин. Трансплантація  Tetiana Chychkovska з1хв. до 10 хв.

https://www.youtube.com/watch?v=xLwIioujHcI

 

VІІІ.Рефлексія

Прийом «Поділись думками» 

Принцип: Запропонувати учням відповісти на наступні запитання (опитування може бути анонімним).

1.     Що подобається на уроках?

2.     Що не подобається на уроках?

3.     Чи можеш вчитися краще на уроках?

4.     Що заважає вчитися краще?

5.     Постав собі оцінку за урок за 12-ти бальною системою та аргументуй її.

 
