Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи. Правила біологічної етики.

 

Предмет Біологія і екологія, 10 клас

Група _________________

Дата __________________

 

Тема 4: Репродукція та розвиток

Тема уроку: Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи.  Правила біологічної етики.

Мета:

 освітня: систематизувати знання про трансплантацію; сформувати уявлення про правила біологічної етики, як основу для усвідомлення цінності життя людини; проаналізувати перспективи розвитку трансплантології;

 розвивальна: розвивати емоційність та креативність, розвивати вміння застосовувати різні джерела та засоби для отримання інформації (вербальної, числової, символьної) з критичним оцінюванням якості й достовірності; формулювати висновки із власних міркувань;

 виховна: на прикладі методів трансплантації виховувати розуміння важливості дотримання етичних принципів, гуманного ставлення до людини.

Обладнання і матеріали: таблиці, що ілюструють методи трансплантації.

Тип заняття: засвоєння нових знань.

Організація онлайн-навчання: веб-квест, сайт

Базові поняття і терміни: трансплантація, трансплантологія.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою; уміння аналізувати, формулювати висновки; навчання впродовж життя; наукове розуміння природи; знання та розуміння етичних принципів біології.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти:

Знаннєвий компонент: з’ясувати особливості трансплантації тканин та органів; ознайомитися з сучасними методами трансплантації; одержати інформацію про  правила біологічної етики.

Діяльнісний компонент: оперувати поняттям трансплантація; формулювати  власні судження щодо правил біологічної етики.

Ціннісний компонент: усвідомлювати значення трансплантації тканин та органів у людини, формулює її перспективи.

 

Підручник:

В.І. Соболь. Біологія: підручник для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2018. – 272 с.: іл.

https://uahistory.co/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-10-class-2018-standard-level/59.php

 

Хід уроку

І. Організаційний етап. Добрий день, шановні ліцеїсти! Сподіваюсь всі ви почуваєтесь добре. Я пропоную відслідкувати ваш настрій перед уроком. Оберіть свій смайлик.


ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Таблиця. ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ РЕГЕНЕРАЦІЇ

Ознака

Фізіологічна регенерація

Репаративна регенерація

Визначення

Значення

Інтенсивність

Приклади

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

3.1.«Знайомтеся»

Наукову трансплантологію започаткував метод судинних швів, який розробив у 1902 р. французький хірург Алексіс Каррель (1873—1944). Цей метод уможливив трансплантацію органів із збереженням кровообігу. Науковець став засновником експериментальної трансплантації життєво важливих органів й отримав Нобелівську премію з фізіології і медицини (1912). А що таке трансплантація?

3.2.Оголошення теми та мети уроку

Тема нашого уроку : Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи.  Правила біологічної етики.

Мета уроку: визначити завдання, досягнення, напрями розвитку сучасної трансплантології. Ознайомитися з правилами біологічної етики.

ІV. Вивчення нового матеріалу

4.1.Трансплантологія  (робота з терміном та схемою) підручник стор.215

ТРАНСПЛАНТАЦІЯ (від лат. transplantatio — пересаджування) — це заміщення пошкоджених чи відсутніх тканин або органів власними тканинами або тканинами й органами, що їх взято від іншого організму.

Науку, яка вивчає процес пересадки органів і тканин називають трансплантологією

4.2.Веб-квест

Сьогодні ми з вами дізнаємось про галузь медицини, що виконує найфантастичніші мрії людства – допомагає подолати смерть. Запрошую пройти веб-квест. Для проходження веб-квесту вам необхідно відповісти на низку питань і пройти три кімнати. Користуйтесь матеріалом § 55 підручника та уважно читайте підказки.

Питання до квесту:

1.     Які досягнення сучасної трансплантології?

2.     Яким є головне завдання сучасної трансплантології?

3.     Якими є основні напрями трансплантології?

Бажаю успіху!

https://vseosvita.ua/webquest/start?id=11565&id_user=570161&hash=6fd56d25

4.3. Сформулюйте власне ставлення. (стор.218 підручника)

Біологія+кіно. Чому А. Шварценеггер завів міні-свинок?

Кілька років тому назад актору Арнольду Шварценеггеру замінили один із клапанів серця.         Трансплантацію здійснили успішно, і що цікаво, донором для актора стала свиня. Їй ще в зародковому стані було введено гени людини, що допомогли уникнути проблем відторгнення. З того часу Шварценеггер виключив з раціону свинину і його домашніми улюбленцями стали міні-свинки.   

Сформулюйте власні судження щодо цього напряму трансплантації тканин й органів.

4.4. Інформаційне повідомлення здобувача освіти «Міні-органи»

Людські міні-органи для клінічних досліджень вирощують в лабораторіях. Вчені-медики з Політехнічної федеральної школи міста Лозанна (Швейцарія) оптимізували спосіб вирощування міні-органів людини в лабораторії. З цією метою вони створили спеціальний гідрогель.

Для чого взагалі потрібно створювати міні-органи?

Це справжній прорив у сфері клінічних досліджень та використанні стовбурових клітин. Людство зможе боротися з тяжкими хворобами, не знищуючи при цьому піддослідних тварин. Саме клінічні дослідження покликані знайти ліки від багатьох недуг, вони дають шанси пацієнтам по всьому світі дочекатися часу, коли їхнє захворювання буде подолане.

4.5. Інформаційне повідомлення здобувача освіти «Штучна людська печінка»

В основі нового апарату – клітини печінки людини, при цьому він портативний та легко кріпиться до тіла. Досліди довели успішність розробки на свинях. Ці тварини прожили довше навіть за гострих симптомів печінкової недостатності.

Вчені також почали тестувати біоштучну печінку на людині. У січні 60-річна китаянка погодилася на експеримент, який зараз проходить успішно, запевняють вчені. Вони зазначають, що жінка 40 років страждає від гепатиту B.

За статистикою, трансплантації печінки щороку очікують понад 20 тисяч людей у ​​США та до 5 000 осіб у Європі. Вартість пересадки перевищує 650 тисяч доларів.

V. Динамічна пауза

«Світлофор»

Хід вправи: учні рухаються, а ведучий віддає команди, називаючи кольори світлофору. Якщо тре­нер каже: «Червоний!», учні мають швидко присіс­ти; якщо «Зелений!» – учасники продовжують іти і плескають у долоні; якщо вони чують «Жовтий!», то мають зупинитися і підняти руки вгору. Вправа виконується швидко.

 

VІ. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь здобувачів освіти

6.1.Самостійна робота. Завдання 1.

Ознайомтесь з додатковими матеріалами та заповніть таблицю.

https://sites.google.com/view/biology-velber/дистанціне-навчання/10-клас/трансплантація-тканин-та-органів-у-людини-її-перспективи-правила-біологіч?pli=1

Таблиця ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ ТРАНСПЛАНТАЦІЇ

Вид трансплантації

Особливості виду трансплантації

Клітинна інженерія та клонування

 

Ізотрансплантація

 

Аутотрансплантація

 

Аллотрансплантація

 

Ксенотрансплантація

 


6.2. ДІЯЛЬНІСТЬ

Розв'язування кросворда

Сучасний стрімкий розвиток біології сприяв появі принципово нових методів регенерації й трансплантації, що є однією з причин розвитку науки про моральність поведінки людини у біологічно-медичній галузі й в сфері охорони здоров’я. Розв'язавши кросворд, ви отримаєте у виділених клітинках назву цієї науки. Підготуйте про неї коротке повідомлення.

 кросворд



1. Вид Tolypocladium inflatum, з продуктів життєдіяльності якого добувають природний циклоспорин — це паразитичний...

2. Більмо — це помутніння...

3. Організм, від якого отримують органи чи тканини.

4. Науковець, який започаткував у трансплантології метод судинних швів.

5. Речовини, що спричиняють відторгнення.

6. Український лікар, який здійснив першу у світі трансплантацію нирки.

7. Орган, що його найчастіше трансплантують у сучасній практичній медицині.

8. Науковець, один із авторів відкриття імунологічної толерантності.

 

VІІ. Домашнє завдання

  Ознайомитися з матеріалом § 55;

  Усно відповісти на запитання № 1,7  (стор.214);

 Доопрацювати таблицю в зошиті «ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ ТРАНСПЛАНТАЦІЇ»  

  Підготувати повідомлення про науку (дивись кросворд)

  Переглянути відео за посиланнями:

­  10 клас. Біологія. Трансплантація тканин та органів у людини. Правила біологічної етики (Тиж.5:ПТ) MON UKRAINE: https://www.youtube.com/watch?v=3OZr5Ljvq-g

­  Регенерація органів і тканин. Трансплантація  Tetiana Chychkovska з 1хв. до 10 хв. https://www.youtube.com/watch?v=xLwIioujHcI

 

VІІІ.Рефлексія

Прийом рефлексії «Акрослово»

Це ще один спосіб творчої систематизації знань, набутих під час уроку.

Принцип: Запропонуйте учням на кожну літеру слова (імені науковця, поняття, терміну та інше), надати його змістовну характеристику.

Приклад: Опишіть трансплантологію

·         Ттеорія дуже фантастична

·         Ррозвиток пов'язаний з технологіями

·         Ннирку вперше пересадив Ю. Ю. Вороний 3 квітня 1933 р.  

·         Сставлення суперечливе

·         Ппланує досягнути більшого

·         Ллюдство шанує досягнення

·         А -  актору Арнольду Шварценеггеру замінили один із клапанів серця. Він дякує свинкам.

·         Т – трансплантантом можуть бути частини та цілі органи

·         О – органи вирощують методом клонування тканин

·         Л – легені можна надрукувати на 3D принтері

·         О – органи отримують штучно

·         Г –  Гашек і Медавар експерементально підтвердили потенціал ембріонів

·         І – проблема імунологічного бар'єра несумісності тканин — найскладніша проблема трансплантології

·         Я – я буду слідкувати за розвитком трансплантології

 
