Суть та біологічне значення запліднення. Причини порушення процесів запліднення у людини.
Предмет Біологія і екологія, 10 клас
Група _________________
Дата __________________
Тема 4: Репродукція та розвиток
Тема уроку: Суть та біологічне
значення запліднення. Причини порушення процесів запліднення у людини.
Мета:
■ освітня:
сформувати знання про запліднення; з'ясувати його суть та визначити біологічне
значення;
■ розвивальна:
розвивати вміння логічно мислити, проаналізувати причини порушення процесів
запліднення у людини та їх безпосередні наслідки;
■ виховна:
на прикладі процесів запліднення у людини виховувати розуміння єдності всіх
біологічних процесів у живих організмах.
Обладнання і матеріали: таблиці «Жіноча статева система», «Будова яйцеклітини»,
«Чоловіча статева система», «Будова сперматозоїда».
Тип заняття: комбінований.
Організація
онлайн-навчання: онлайн-вправа, 3D моделі.
Базові
поняття і терміни: запліднення, зовнішнє
запліднення, внутрішнє запліднення, екстракорпоральне запліднення,
контрацепція.
Ключові компетентності: спілкування
державною мовою; уміння аналізувати, формулювати висновки; навчання впродовж життя; наукове розуміння
природи; знання та розуміння фундаментальних принципів біології.
Очікувані результати навчання здобувачів освіти:
Знаннєвий компонент: з’ясувати особливості запліднення
різних організмів, переваги та недоліки статевого розмноження; ознайомитися із процесами
внутрішнього та зовнішнього запліднення; одержати інформацію про екстракорпоральне
запліднення та контрацепцію.
Діяльнісний
компонент: оперувати
поняттям запліднення; формулювати
висновки про запліднення, як
умову існування різноманітності організмів.
Ціннісний
компонент:
усвідомлювати причини
порушення процесів запліднення у людини та пояснювати
їх
наслідки.
Підручник:
В.І. Соболь. Біологія: підручник
для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – Кам’янець-Подільський:
Абетка, 2018. – 272 с.: іл.
https://uahistory.co/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-10-class-2018-standard-level/65.php
Хід уроку
І. Організаційний етап. Добрий день, шановні ліцеїсти! Сподіваюсь всі ви
почуваєтесь добре. Я пропоную відслідкувати ваш настрій перед уроком. Оберіть
свій смайлик.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
Перевірка знань
та вмінь
2.1. Виконайте
інтерактивні тестові завдання «Будова яйцеклітини»
https://ua.mozaweb.com/uk/mblite.php?cmd=open&bid=UA-EDP-01006&page=59
2.2. Виконайте інтерактивні тестові завдання «Будова
сперматозоїда»:
https://ua.mozaweb.com/uk/mblite.php?cmd=open&bid=UA-EDP-01006&page=59
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
3.1. Пригадайте! Що таке запліднення?
Знайомтеся!
«Перш аніж буде чоловік, має бути хлопчик. Перш ніж
хлопчик — була дитина, а перед нею — зародок. Варто запитати й далі, а що ж
було перед зародком? Перші нитки природи майже завжди приховані, ніби в нічній
темряві, й через свою тонкість так само не підкоряються гостроті розуму, як і
гостроті ока». Тим не менш, опираючись на результати своїх досліджень, видатний
лікар і природознавець Вільям Гарвей (1578—1657) сформулював свій відомий
принцип Omne vivum ex ovo(«Все живе з яйця»).
3.2. Демонстрація гіф-картинки «Запліднення»
3.3.Оголошення теми та мети уроку
Тема нашого
уроку : Суть
та біологічне значення запліднення. Причини порушення процесів запліднення у
людини.
Мета уроку: вивчити процеси запліднення у людини. Визначити причини порушення
запліднення та оцінити їх наслідки.
ІV.
Вивчення нового матеріалу
4.1. Поняття про запліднення( робота з термінами, стор.239)
ЗАПЛІДНЕННЯ — процес злиття чоловічої гамети з
яйцеклітиною з утворенням диплоїдної зиготи, яка дає початок новому організму.
4.2. Лекція з елементами бесіди «Етапи
запліднення»
I етап. Дистантна взаємодія та активація сперматозоонів починаються із внутрішнього
осіменіння, що забезпечує потрапляння чоловічих гамет у жіночий організм. Сперматозоони набувають здатності до запліднення лише після того, як проведуть
близько 7 год у статевих шляхах жінки. Їхня активація здійснюється секретами
залоз матки та андрогамонами, що утворюються багатьма чоловічими гаметами. У
сперматозоонів перебудовується глікокалікс, посилюється рухливість, змінюється
проникність для йонів тощо. Здатність до запліднення чоловічі гамети зберігають
упродовж 36—88 год.
II етап. Контактна взаємодія й активізація яйцеклітини є стадією переходу жіночих гамет від стану спокою до активного
розвитку. Запліднення відбувається лише за певної концентрації чоловічих гамет.
Це пояснюється необхідністю наявності певної кількості ферменту
(гіалуронідази), що розщеплює фолікулярну оболонку овоцита. Гамети
зустрічаються у маткових трубах вже за кілька годин після статевого акту. Лише
один з близько 450 млн сперматозоонів може запліднити овоцит. Проникнення
сперматозоона в жіночу гамету крізь її оболонки відбувається таким чином. Після
рецепторної взаємодії з цитоплазми овоцита в місці дії ферментів акросоми
утворюється сприймальний горбик (акросомальна реакція), який захоплює головку й
шийку і втягує їх всередину разом із центріолями та спіральною мітохондрією.
Після проникнення вторинний овоцит змінює обмін речовин, втрачає фолікулярну
оболонку, й з кортикальних гранул формує оболонку запліднення (кортикальна
реакція).
ІІІ етап. Злиття гаплоїдних ядер обох клітин (синкаріогамія) супроводжується відновленням диплоїдного набору
хромосом. На цій стадії відбувається генетичне визначення статі. Статеві
клітини жінки мають 22А+X, а гамети чоловіків містять 22А+Х або 22A+Y (де А —
нестатеві хромосоми; X, Y — статеві хромосоми). Якщо під час запліднення до
яйцеклітини з 22А+Х хромосомами потрапляє сперматозоон з 22А+Х хромосомами, то
утворюється зародок жіночої статі, а якщо з 22A+Y хромосомами — зародок чоловічої
статі. Активація зиготи до поділу розпочинається вже через кілька годин після
запліднення. Воно продовжується впродовж кількох діб за рахунок накопичених
поживних речовин цитоплазми.
Отже, основними стадіями запліднення є активація
сперматозоонів, активація яйцеклітин та їхнє злиття й злиття гаплоїдних ядер.
4.3. Самостійна робота «Причини порушення процесів запліднення в людини»
Виконайте
онлайн-вправу за посиланням та поясніть, що може порушити запліднення в
організмі людини.
https://learningapps.org/display?v=pcgzfaeo522
Коментарі вчителя: Гамети людини мають обмежену
тривалість життя і ще менш тривалий термін здатності до запліднення. Так, у
людини овоцит зберігає спроможність до запліднення лише впродовж 24 год.
Сперматозоони чоловіка в статевих шляхах жінки запліднювальну здатність можуть
втрачати вже через 48 год. Таким чином, здатність гамет до запліднення залежить
від умов середовища внутрішніх жіночих органів.
Страх відповідальності за дитину, хвилювання через
невпевненість в успішному виношуванні плоду також можуть перешкоджати
заплідненню.
Отже, причинами порушень процесів запліднення в людини
можуть бути фізіологічні й психологічні чинники.
V. Динамічна пауза
Вправи для очей
1. Заплющити очі, не мружитися, рухати очними яблуками по колу.
2. Очима малювати латинську літеру V: подивитися вгору вліво, вниз, угору
вправо, вниз.
3. Сильно замружитися, розплющити очі.
4. Заплющити очі, пальцями промасажувати очні яблука.
5. Подивитися прямо перед собою.
6. Приблизно 30 с швидко моргати, потім стільки ж дивитися не моргаючи.
VІ. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь здобувачів освіти
6.1.Самостійна робота.
Завдання 1.
Завдання на зіставлення. Запліднення в людини
Зіставте запропоновані біологічні терміни та отримайте
у таблиці відповідей наукову назву процесів запліднення. Яке походження цього
поняття? Визначте за допомогою цих термінів особливості процесу запліднення в
людини.
|
1 Овуляція |
А Жіночі статеві гормони |
|
2 Зигота |
Е Запліднена яйцеклітина |
|
3 Синкаріогамія |
З Чоловічі статеві гормони |
|
4 Гіалуронідаза |
І1 Утвір сперматозоонів з ферментами |
|
5 Еякуляція |
І2 Статевий орган для розвитку
зародка |
|
6 Гамони |
И Сім'явипорскування |
|
7 Акросома |
Л Речовини гамет для впливу на запліднення |
|
8 Андрогени |
Р Злиття гаплоїдних ядер чоловічої й жіночої гамет |
|
9 Естрогени |
Т Фермент акросоми для розщеплення оболонок яйця |
|
10 Кросинговер |
Ф Вихід яйцеклітини з яєчника |
|
11 Матка |
Ц Обмін ділянками між гомологічними хромосомами |
|
12 Жовте тіло |
Я Утвір, що виникає в яєчнику після овуляції |
Завдання 2.
Прокоментуйте відео «Запліднення»
Демонстрація запліднення
https://ua.mozaweb.com/uk/search?search=запліднення&lexikontypeid=3D
VІІ. Домашнє завдання
Ознайомитися з
матеріалом § 61;
Усно відповісти на
запитання № 7 (стор.242);
Переглянути відео за
посиланнями:
10 клас. Біологія і екологія. Особливості
гаметогенезу у людини. Статеві клітини. Всеукраїнська школа онлайн: https://www.youtube.com/watch?v=JqpJj-R1zII
Гаметогенез. Статеві
клітини. Суть процесу запліднення. Порушення запліднення у людини. Тетяна Шеховськая https://www.youtube.com/watch?v=tNAYMACjyWE
VІІІ.Рефлексія
1)
Чи отримали ви сьогодні новий досвід? Який саме?
2) Що нового ви дізналися на уроці?
3) Про що ви хотіли б дізнатися більше?
4) Які думки, почуття викликала у вас ця робота?
