Статеві клітини. Особливості гаметогенезу у людини.

 

Предмет Біологія і екологія, 10 клас

Група _________________

Дата __________________

 

Тема 4: Репродукція та розвиток

Тема уроку: Статеві клітини. Особливості гаметогенезу у людини.

Лабораторна робота 3. Вивчення будови статевих клітин людини.

 

Мета:

 освітня: систематизувати знання про статеві клітини; сформувати уявлення про гаметогенез у людини; проаналізувати особливості будови гамет;

 розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, порівнювати етапи гаметогенезу, формулювати висновки під час порівняння гамет;

 виховна: на прикладі гаметогенезу виховувати розуміння єдності всіх біологічних процесів

Обладнання і матеріали: таблиці, що ілюструють будову статевих клітин людини, етапи гаметогенезу.

Тип заняття: лабораторна робота

Організація онлайн-навчання: онлайн-вправа, онлайн дошка Jamboard.

Базові поняття і терміни: гаметогенез, гамети.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою; уміння аналізувати, формулювати висновки; навчання впродовж життя; наукове розуміння природи; знання та розуміння фундаментальних принципів біології.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти:

Знаннєвий компонент: з’ясувати особливості проходження мейозу; ознайомитися з етапами гаметогенезу; одержати інформацію про будову статевих клітин.

Діяльнісний компонент: оперувати поняттям гаметогенез; складати порівняльну  характеристику статевих клітин, розвитку чоловічих і жіночих статевих клітин; демонструвати навички роботи з мікроскопом.

Ціннісний компонент: усвідомлювати значення дбайливого ставлення до власного здоров’я.

 

Підручник:

В.І. Соболь. Біологія: підручник для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2018. – 272 с.: іл.

https://uahistory.co/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-10-class-2018-standard-level/59.php

  

Хід уроку

І. Організаційний етап. Добрий день, шановні ліцеїсти! Сподіваюсь всі ви почуваєтесь добре. Я пропоную відслідкувати ваш настрій перед уроком. Оберіть свій смайлик.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка знань та вмінь

2.1. Виконайте інтерактивну вправу «Соматичні і статеві клітини»:

https://learningapps.org/display?v=p2ntdzxha22

2.2. Виконайте інтерактивну вправу «Формування гамет»:

https://learningapps.org/display?v=p73dv4njk22

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

3.1. Пригадайте! Що таке статеве розмноження?

Знайомтеся!



Одним із загальних законів розвитку є закон єдності та боротьби протилежностей: кожний предмет, явище, процес є суперечливою єдністю протилежностей, що взаємопроникають, переходять одна в одну, перебувають у стані єдності й боротьби. Чи справедливий закон для мейозу та гаметогенезу?

3.2.Оголошення теми та мети уроку

Тема нашого уроку : Статеві клітини. Особливості гаметогенезу у людини.

Лабораторна робота 3. Вивчення будови статевих клітин людини.

Мета уроку: вивчити будову статевих клітин. Визначити особливості гаметогенезу у людини

ІV. Вивчення нового матеріалу

4.1. Поняття про гамети.( робота з термінами, стор.235-237)

СТАТЕВІ КЛІТИНИ (гамети) — це клітини з гаплоїдним набором хромосом, які виконують функцію передачі спадкової інформації від особин батьківського покоління нащадкам під час статевого розмноження.

Чоловічі гамети називаються сперматозоонами. 

Яйцеклітини — жіночі статеві клітини.

 4.2. Демонтрація схеми «Гаметогенез у ссавців»


4.3. Аналіз таблиці 8 «ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЗВИТКУ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ГАМЕТ».

Стадія

Сперматогенез

Овогенез

Розмноження

В ембріогенезі з утворенням сперматогоніїв

В ембріогенезі з утворенням овогоніїв

Росту

У статевозрілому віці з утворенням сперматоцитів І-го порядку

В ембріогенезі з утворенням овоцитів І-го порядку

Дозрівання

У статевозрілому віці з утворенням сперматид. Мейоз рівномірний

Починається в ембріогенезі й продовжується з настанням статевої зрілості. Мейоз нерівноміний з утворенням овоцита ІІ-го порядку та неполярних тілець

Формування

У статевозрілому віці з утворенням сперматозоонів

Немає

Висновок: ГАМЕТОГЕНЕЗ — процес утворення й дозрівання статевих клітин. Розвиток гамет у людини відбувається в яєчниках і сім'яниках яєчок. овогенез відрізняється від сперматогенезу завершенням стадії розмноження ще в ембріогенезі та відсутністю стадії формування.

4.4. Виконання лабораторної роботи за інструктивною карткою

Лабораторна робота 3

Вивчення будови статевих клітин людини

Мета: ознайомитись з особливостями будови статевих клітин людини; закріпити знання про будову гамет людини у взаємозв'язку з їхніми функціями; закріпити навички роботи з мікроскопом.

Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати, електронно-мікроскопічні фотографії яйцеклітин і сперматозоонів, дидактичні картки зі схемами будови гамет.

Хід роботи

1. Розгляньте овоцит людини під мікроскопом, на ілюстраціях підручника і запропонованій мікрофотографії. Замалюйте в робочий зошит та підпишіть елементи будови, що ви їх розпізнали.

2. Розгляньте сперматозоони людини під мікроскопом, на ілюстраціях підручника, на запропонованій мікрофотографії. Замалюйте в робочий зошит та підпишіть елементи будови, які ви розпізнали.

Демонстрація 3Д моделі будови сперматозоїда та яйцеклітини за посиланням

https://ua.mozaweb.com/uk/search?search=запліднення&lexikontypeid=3D

Демонстрація мікрофотографій будови сперматозоїда та яйцеклітини

 3. Порівняйте гамети людини і заповніть таблицю.

Порівняльна характеристика яйцеклітин і сперматозоонів

Ознаки

Яйцеклітини

Сперматозоони

Набір хромосом

 

 

Особливості будови

 

 

Де утворюються?

 

 

Розміри

 

 

Форма

 

 

Поживні речовини

 

 

Здатність до руху

 

 

Функції

 

 

 4. Сформулюйте висновок. Для цього виконайте онлайн-вправу за посиланням:

https://learningapps.org/display?v=p602sfn3a22

V. Динамічна пауза

Вправи для очей

1.     Швидко кліпати очима протягом 15 с.

2.     Заплющити очі. Не розплющуючи очей начебто подивитися ліворуч на рахунок «один–чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять–вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.

3.     Спокійно посидіти із заплющеними очима, розслабившись протягом 5 с.

VІ. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь здобувачів освіти

6.1.Самостійна робота.

Розв'язування вправ. Мейоз

У ядрі первинної статевої клітини морського їжака міститься 3,6 • 10--9 мг ДНК. Яка маса ДНК міститиметься в клітинах: а) на стадії профази І; б) на стадії профази ІІ; в) в ядрі яйцеклітини після мейозу ІІ; г) в ядрі сперматозоона після мейозу ІІ?

VІІ. Домашнє завдання

  Ознайомитися з матеріалом § 60;

  Усно відповісти на запитання № 8  (стор.238);

  Виконайте лабораторну роботу 3. (стор.238) Звіт оформити в робочому зошиті.

  Переглянути відео за посиланнями:

­   10 клас. Біологія і екологія. Особливості гаметогенезу у людини. Статеві клітини. Всеукраїнська школа онлайн: https://www.youtube.com/watch?v=FX9f_9fBpL0

­   Гаметогенез. Статеві клітини. Суть процесу запліднення. Порушення запліднення у людини Тетяна Шеховськая

https://www.youtube.com/watch?v=tNAYMACjyWE

VІІІ.Рефлексія

1) Чи отримали ви сьогодні новий досвід? Який саме?
2) Що нового ви дізналися на уроці?
3) Про що ви хотіли б дізнатися більше?
4) Які думки, почуття викликала у вас ця робота?


Лабораторна робота № 3

Тема. Дослідження будови статевих клітин людини.

Навчальна мета: ознайомитися з особливостями будови статевих клітин людини; з’ясувати зв’язок будови цих клітин з виконуваними функціями. Розвиваюча мета: розвивати пізнавальний інтерес до предмета.

Виховна мета: виховувати дбайливе ставлення до оточуючого середовища.

Обладнання та матеріали: муляжі, таблиці, фотографії яйцеклітини і сперматозоїдів, картки зі схемами будови статевих клітин людини.

Тип заняття: заняття –практикум.

Проведення лабораторної роботи

Інструктивна картка

Інструктаж з ОБЖД

1.     Під час роботи в кабінеті біології будьте  обережними, дотримуйтесь порядку і чистоти на робочому місці, виконуйте правила безпеки.

2.     Чітко визначте порядок і правила безпечного проведення роботи.

3.     Звільніть робоче місце від усіх  не потрібних для роботи предметів і матеріалів.

4.     Розпочинайте виконувати завдання лише з дозволу викладача.

5.  Не відволікайтесь самі і не відволікайте інших від роботи сторонніми розмовами.

6.  Під час завершення виконання роботи приберіть робоче місце. Здайте викладачеві матеріал з яким працювати.

З правилами техніки безпеки ознайомлений (ознайомлена) та зобов’язуюсь їх виконувати.

Словничок.

Сперматозоїд – чоловіча гамета, зазвичай рухома, тваринних та рослинних організмів.

Яйцеклітина – жіноча гамета, що має гаплоїдний набір хромосом.

 Хід роботи

1.     Підготувати мікроскоп до роботи.

2.   Розглянути постійний мікропрепарат або мікрофотографію «Сперматозоїди ссавця». Замалювати декілька сперматозоїдів та підпишіть структури будови цифрами. 1 – оболонка. 2 – цитоплазма. 3- головка  з ядром. 4 - джгутик.

3.  Розглянути постійний мікропрепарат «Яйцеклітина ссавця». Замалювати яйцеклітину й підпишіть структури будови цифрами: 1- оболонка.2 – цитоплазма. 3 – ядро.

4.     Назвати риси схожості в будові яйцеклітини та сперматозоїда.

5.     Назвати риси відмінності в будові  яйцеклітини та сперматозоїда, пояснити, з чим вони пов’язані.

6.     Заповнити таблицю.

Ознаки

Яйцеклітина

Сперматозоїд

Розміри

 

 

Форма

 

 

Відділи

 

 

Маса

 

 

Оболонки

 

 

Здатність до активного руху

 

 

Кількість поживних речовин

 

 

Особливості хромосомного набору

 

 

Де утворюються

 

 

Хромосомний набір

 

 

Наявність джгутиків

 

 

Загальна кількість

 

 

 

7.     Зробити висновок про особливості будови сперматозоїдів та яйцеклітин.

 

Висновок краще зробити за алгоритмом:

________ - це статеві клітини. Жіноча статева клітина - _____, чоловіча - _______. Яйцеклітина має кілька ______,  оскільки потребує значного захисту внутрішнього вмісту. За розмірами яйцеклітина набагато ______, ніж сперматозоїд. Для рухливості сперматозоїд має довгий _____, а для виділення енергії – велику кількість ______. Розщеплення оболонок яйцеклітини  сперматозоїд здійснює за рахунок _______, яка містить ______. Статеві клітини містять ______ набір хромосом. Після злиття гамет утворюється ______ з _______ набором хромосом.

 

1.     Орієнтовний конспект уроку:

Тема Статеві клітини. Особливості гаметогенезу у людини. Мейоз.

Мейоз (від грец. зменшення) - поділ статевих еукаріотичних клітин, внаслідок якого утворюються дочірні клітини з удвічі меншим набором хромосом.

особливості:

1. Відбувається у 2 послідовні етапи, кожний з 4 фаз: профази, метафази, анафази і телофази;





Іл. Схема мейозу: мейоз І (1) і мейоз ІІ (2)

2. 1й етап редукційний - розподіляються гомологічні хромосоми з утворенням гаплоїдного набору хромосом;

3. В профазі І:

а) кон'югація - зближення хромосом

б) кросенговер - обмін ділянками (алельними генами)

4. В метафазі І хромомосоми розташовуються попарно в екваторіальній площині

5. В анафазі І - до полюсів розходяться цілі хромосоми (по 1 з гомологічних)

6. 2й поділ екваційний - аналогічний мітозу

 

значення:

  • створення нових комбінацій алельних генів мінливость
  • зменшення кількості хромосом удвічі можливість поєднання клітин і відновлення диплоїдного каріотипу після запліднення


Гаметогенез - утворення й дозрівання статевих клітин (яєчниках і сім'яниках)

  • сперматогенез  чоловічих клітин
  • овогенез  жіночих клітин

стадії:

1. Розмноження - поділ мітозом  утворення сперматогоніїв (овогоніїв)

2. Росту  з утворення сперматоцитів І-го порядку (овоцитів І-го порядку)

3. Дозрівання - поділ мейозом  утворення сперматид (1 овоцита ІІ-го порядку, 3 неполярних тілець)

4.Формування - клітини набувають звичні розміри, форми  утворення сперматозоонів (яйцеклітин)

У дівчаток до 7 місяця ембріогенезу утворюється ≈ 7 мільйонів овогоніїв, але більшість із них зазнає апоптозу; у новонародженої дівчинки залишається близько 400 000 овоцитів І-го порядку. Далі вони вступають в профазу мейозу, і поділ зупиняється. Під час статевого дозрівання первинні овоцити продовжують мейотичний поділ, стають вторинними овоцитами і починають вивільнюватися один за одним, у процесі овуляції. Однак завершення мейозу в людини відбувається вже після запліднення. Перехід овоцитів у стадію дозрівання продовжується упродовж усього репродуктивного періоду і зазвичай закінчується на 45—50—му році життя. У чоловічому організмі, на відміну від жіночого, утворення гамет починається після настання статевої зрілості й продовжується до старості.



2.   Матеріали для оформлення лабораторної роботи:

Статеві клітини (гамети) - клітини з гаплоїдним набором хромосом

  • функція передача спадкової інформації від батьків нащадкам під час статевого розмноження

1. Сперматозоони - чоловічі гамети

  • видовжена форма, дрібні (50-70 мкм)
  • мають головку, шийку й хвіст
  • гаплоїдний набір хромосом (22А+Х або 22A+Y), 
  • тоненький шар цитоплазми
  • акросома з ферментами для розщеплення оболонок овоцита

 

функції

  1. передача спадкової інформації 
  2. активація процесів яйцеклітини після запліднення

2. Яйцеклітини - жіночі гамети

  • нерухливі, кулясті, 130—200 мкм
  • додаткові оболонки: фолікулярна...
  • гаплоїдний набір хромосом (22А+Х)
  • багато жовтка (поживні речовини)

Іл. Схема будови овоцита ІІ порядку в людини:

  1. передача спадкової інформації 
  2. накопичення запасів поживних речовин для розвитку зиготи

  

 

 
